لیست فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل در سال ۲۰۱۸

از نظر موتور جستجوگر گوگل عوامل مهمی برای ارزش‌گذاری سئو سایت وجود دارد که نقش مهمی را در رتبه‌بندی سایت‌ها در صفحه نتایج گوگل ایفا می‌کند. در این مقاله لیست فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل در سال ۲۰۱۸ را بررسی خواهیم کرد.

همان‌طور که می‌دانید گوگل از بیش از 200 فاکتور برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها در الگوریتم‌های خود استفاده می‌کند. برخی از این فاکتورها به اثبات رسیده‌اند، اما برخی دیگر همچنان مورد بحث ‌و‌‌ بررسی هستند. برخی نیز تصورات سئوکاران بسیار حرفه‌ای است که از زیروبم این کار آگاه‌اند.

فاکتورهای این لیست را می‌توان به چند دسته اصلی تقسیم کرد:

فاکتورهای مربوط به دامنه

فاکتورهای مربوط به سطح صفحات

فاکتورهای مربوط به سطح سایت

فاکتورهای مربوط به بک لینک‌ها

فاکتورهای مربوط به عکس‌العمل کاربران

قانون‌های خاص الگوریتم‌های گوگل

سیگنال‌های برند

فاکتورهای مربوط به اسپم روی وب‌سایت

فاکتورهای مربوط به اسپم خارج وب‌سایت

فاکتورهای مربوط به دامنه:

۱.سن دامنه:

به گفته یکی از کارمندان گوگل، اختلاف بین یک دامنه شش‌ماهه با یک دامنه یک‌ساله بسیار ناچیز است. به‌بیان‌دیگر هرچند گوگل از سن دامنه به‌عنوان یکی از فاکتورهای بررسی‌اش استفاده می‌کند ولی از اهمیت بالایی برخوردار نیست.

پيشنهاد وب رمز: ۹ ابزار آنالیز و تحلیل سایت در سال ۲۰۱۹

۲.وجود کلمه کلیدی در دامنه:

تأثیر این فاکتور در رتبه‌بندی به‌اندازه گذشته نیست؛ اما همچنان وجود یکی از کلمات کلیدی وب‌سایتتان در نام دامنه می‌تواند به‌عنوان سیگنال ارتباطی عمل کند.

۳.وجود کلمه کلیدی در ابتدای دامنه:

نام دامنه‌ای که با یکی از کلمات کلیدی مهم وب‌سایت آغاز می‌شود برتری ویژه‌ای نسبت به حالتی دارد که هیچ کلمه کلیدی در نام دامنه وجود نداشته باشد و یا این کلمه در وسط یا انتهای نام دامنه قرار بگیرد.

۴.دوره ثبت دامنه:

به گفته یکی از کارمندان گوگل معمولاً افراد دامنه‌های باارزش و مشروع خود را برای دوره‌های طولانی‌تری ثبت می‌کنند. این در حالی است که افرادی که می‌خواهند به‌صورت موقت از یک دامنه استفاده کنند، هزینه ثبت دامنه برای دوره کوتاه‌تری می‌پردازند؛ بنابراین تاریخ انقضای یک دامنه می‌تواند به فاکتوری برای الگوریتم‌های گوگل در نظر گرفته شود.

۵.وجود کلمه کلیدی در زیردامنه:

وجود کلمه کلیدی در زیردامنه می‌تواند در ارتقای رتبه یک وب‌سایت مؤثر باشد.

رتبه بندی گوگل - کلمه کلیدی در زیردامنه

۶.سابقه دامنه:

اگر مالکیت یک دامنه چندین بار تغییر کند، احتمالاً این پیام را به گوگل منتقل می‌کند که سابقه و پیشینه این دامنه باید ریست شود؛ و یا اگر دامنه‌ای وارد دوره جریمه خود شود، این پیشینه به مالک جدید هم منتقل خواهد شد.

۷.تطبیق دقیق دامنه:

دامنه‌هایی که نام آن‌ها دقیقاً با کلمات مورد جستجو تطابق دارند می‌توانند مزیت ویژه‌ای برای خود کسب کنند؛ اما همین فیلتر برای وب‌سایت‌هایی که دارای محتوای بی‌کیفیت هستند می‌تواند اثر معکوس داشته باشد.

۸.خصوصی یا عمومی کردن WhoIs یک دامنه:

درصورتی‌که تنظیمات Whois یک دامنه به‌صورت خصوصی و غیرعمومی ست شده باشد، این مفهوم را به دنبال دارد که چیزی قرار است پنهان بماند. به گفته یکی از کارمندان گوگل: استفاده از امکان خصوصی کردن Whois به‌خودی‌خود بد نیست، ولی وقتی این فاکتور در کنار سایر فاکتورها قرار می‌گیرد به نظر می‌رسد مسئله غیرمعمولی وجود دارد.

۹.مالکان جریمه‌شده:

اگر گوگل شخصی را به‌عنوان اسپمر شناسایی کند، سایر وب‌سایت‌هایی که آن شخص مالکیت آن‌ها را دارد نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

۱۰.دامنه‌های سطح بالای کد کشوری:

داشتن یک دامنه سطح بالای کد کشوری (Country Code Top Level Domain) مانند (.ca,.pt,.ir) می‌تواند به رتبه یک سایت در همان کشور کمک کند، ولی ممکن است در رتبه‌گیری بین‌المللی محدودیت ایجاد کند.

فاکتورهای مربوط به سطح وب‌سایت:

۱۱.محتویاتی که یکتا هستند و خلق ارزش می‌کنند:

طبق ادعای گوگل، وب‌سایت‌هایی که هیچ موضوع و محتویات جدید و یا مفیدی را ارائه نمی‌دهند، جریمه می‌شوند.

۱۲.صفحات تماس با ما:

گوگل سایت‌هایی را ترجیح می‌دهد که اطلاعات تماس کاملی را در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند. در صورت تطبیق اطلاعات تماس WhoIs با صفحه تماس با ما یک وب‌سایت، احتمالاً امتیاز مثبتی به آن وب‌سایت تعلق می‌گیرد.

۱۳.رتبه اعتماد:

بسیاری از سئوکاران بر این باورند که رتبه اعتماد یک فاکتور رتبه دهی بسیار مهم است. عنوان یکی از آخرین امتیازات ثبت‌شده به نام گوگل که “رتبه‌بندی نتایج جستجو بر مبنای اعتماد” می‌باشد نیز تأییدی بر این باور می‌باشد.

رتبه بندی گوگل - رتبه اعتماد سایت

۱۴.ساختار سایت:

یک ساختار خوب می‌تواند در سازمان‌دهی محتویات وب‌سایت، ایجاد دسترسی و فهرست کردن تمام صفحات وب‌سایت شما به گوگل کمک کند.

۱۵.به‌روزرسانی‌های وب‌سایت:

بسیاری از کار سئو را انجام میدهند، بر این باورند که به‌روزرسانی‌ وب‌سایت و به‌ویژه اضافه کردن محتوایات جدید می‌تواند تأثیر مثبتی داشته باشد. این در حالی است که گوگل اخیراً استفاده از معیار “تعداد دفعات انتشار” را منکر شده است.

۱۶.وجود نقشه سایت:

وجود نقشه سایت به موتورهای جستجو کمک می‌کند که صفحات وب‌سایت شما را راحت‌تر و کامل‌تر فهرست کند که این موضوع در بهبود وضعیت وب‌سایت شما مؤثر است.

۱۷.آپتایم وب‌سایت:

خارج شدن‌های مکرر وب‌سایت از دسترس به دلایل مختلف که می‌تواند به مشکلات میزبانی و سرور مرتبط باشد، می‌تواند صدمات زیادی را به رتبه وب‌سایت شما وارد کند.

۱۸.محل قرارگیری سرور:

محل قرارگیری سرور می‌تواند در رتبه‌بندی جغرافیایی وب‌سایت شما و جستجوهای منطقه‌ای تأثیرگذار باشد.

۱۹.گواهینامه SSL:

گوگل از HTTPS به‌عنوان یک سیگنال رتبه گیری یادکرده است. شایان‌ذکر است که طبق گفته گوگل از این فاکتور زمانی استفاده می‌شود که رقبا در جایگاهی مساوی قرار می‌گیرند.

رتبه بندی گوگل - گواهینامه ssl

۲۰.صفحات شرایط و حریم خصوصی:

وجود این صفحات به گوگل نشان می‌دهد که یک سایت معتبر و قابل‌اعتماد می‌باشد.

۲۱.استفاده از اطلاعات متا تکراری روی سایت:

وجود اطلاعات تکراری روی وب‌سایت شما می‌تواند قابلیت دیده شدن وب‌سایت شمارا تا حد زیادی پایین آورد. در صورت وجود تعداد زیاد از این موارد، کنسول جستجوی گوگل به شما هشدار خواهد داد.

رتبه بندی گوگل - متای تکراری

۲۲.نمایش ریز اطلاعات راهبری:

این ساختار به کاربر و موتورهای جستجو کمک می‌کند بفهمند در کجای وب‌سایت شما قرارگرفته‌اند.

رتبه بندی گوگل - بهینه سازی شده برای موبایل

۲۳.بهینه سازی‌شده برای موبایل:

ازآنجایی‌که بیش از نیمی از جستجوها از طریق موبایل انجام می‌شوند، گوگل تطابق وب‌سایت‌ها با موبایل را بررسی می‌کند. درواقع گوگل وب‌سایت‌هایی که برای موبایل بهینه‌سازی نشده‌اند را جریمه می‌کند.

۲۴.یوتیوب:

بدون شک ویدئوهای یوتیوب در نتایج جستجوی کاربران از ارجحیت قابل‌ملاحظه‌ای برخوردارند. دلیل این امر شاید مالکیت یوتیوب توسط گوگل باشد.

رتبه بندی گوگل - یوتیوب

۲۵.کارایی وب‌سایت:

وب‌سایت‌هایی که کار کردن با آن‌ها دشوار است به دلیل کاهش زمان صرف شده روی وب‌سایت توسط کاربران و کاهش تعداد بازدید و بانس ریت، می‌توانند ضربه شدیدی به رتبه سایت وارد کنند.

۲۶.استفاده از گوگل آنالیتیکس و کنسول جستجوی گوگل:

برخی بر این باورند که وجود این دو ابزار می‌تواند به رتبه وب‌سایت آن‌ها کمک کند و با دادن اطلاعات بیشتری به گوگل تأثیر به‌سزایی داشته باشند. هرچند گوگل این ادعا را رد کرده است.

۲۷.بررسی کاربران و میزان شهرت یک وب‌سایت:

شهرت وب‌سایت می‌تواند نقش بسیار مهمی را در الگوریتم گوگل ایفا کند. همچنین گوگل به‌صورت واضح و مستقیم اعلام کرده است که به‌طور مثال بعدازاینکه یک سایت برای گرفتن لینک و تأثیر از کاربرانش تلاش می‌کند، چگونه از بررسی‌های آنلاین کاربران برای تحلیل‌های موردنیاز استفاده می‌کند.

فاکتورهای مربوط به سطح صفحات:

۲۸.کلمات کلیدی موجود در عنوان:

باوجود کم شدن اهمیت این فاکتور نسبت به گذشته، عنوان محتویات صفحات می‌تواند یک سیگنال مهم برای سئو تلقی گردد.

رتبه بندی گوگل - کلمات کلیدی موجود در عنوان

۲۹.عنوان‌هایی که با کلمه کلیدی شروع می‌شوند:

وجود کلمه کلیدی در ابتدای یک عنوان برتری ویژه‌ای نسبت به حالتی دارد که این کلمه در وسط یا انتهای عنوان بیاید.

۳۰.کلمات کلیدی موجود در تگ توضیحات:

گوگل از مطالب تکراری موجود در تگ توضیحات به‌صورت مستقیم استفاده نمی‌کند، اما این توضیحات موجود می‌تواند نرخ کلیلک را افزایش دهد که این موضوع خود می‌تواند به‌عنوان یک فاکتور رتبه‌بندی مورداستفاده قرار گیرد.

۳۱.کلمات کلیدی که در تگ H1 قرار می‌گیرند:

H1 تگ‌ها عنوان‌های سطح دوم محسوب می‌شوند. در کنار تگ عنوان اصلی، گوگل از H1 تگ نیز به‌عنوان سیگنال ثانویه برای رتبه‌بندی استفاده می‌کند.

۳۲.TF-IDF:

این فاکتور به تعداد دفعات یا همان فرکانس نمایش یک کلمه مشخص در یک مبحث اشاره دارد. هر چه از یک کلمه بیشتر در یک متن استفاده ‌شده باشد، با احتمال بیشتری آن مطلب به آن موضوع مرتبط است. این‌طور که به نظر می‌رسد گوگل نیز از یکی از پیچیده‌ترین ورژن‌های TF-IDF استفاده می‌کند.

۳۳.حجم و طول محتویات:

هرچه طول محتویات قرارگرفته روی یک وب‌سایت بیشتر باشد و از کلمات بیشتری در آن استفاده‌شده باشد، وسعت بیشتری را تحت پوشش قرار می‌دهد و در الگوریتم‌ها ارجحیت بالاتری نسبت به مطالب و محتویات کوتاه کسب می‌کند. طبق نتایج یکی از مطالعات اخیر روی فاکتورهای رتبه‎بندی، طول و حجم محتویات ارتباط مستقیمی با موقعیت SERP دارد.

رتبه بندی گوگل - حجم و طول محتویات

۳۴.فهرست مطالب:

استفاده از فهرست مطالب لینک شده با محتویات مرتبط، به گوگل برای فهمیدن بیشتر و بهتر مطالب صفحات شما کمک می‌کند. همچنین منجر به لینک دهی داخلی سایت می‌شود.

۳۵.چگالی کلمات کلیدی:

اگرچه این فاکتور به‌اندازه گذشته از اهمیت بالایی برخوردار نیست؛ اما احتمالاً گوگل همچنان از این فاکتور برای تعیین موضوع هر صفحه استفاده می‌کند. توجه داشته باشید که زیاده‌روی در استفاده از این کلمات کلیدی می‌تواند مخرب باشد.

۳۶.استفاده از کلمات کمک‌کننده در آنالیز مفهومی پنهان مطالب (LSI):

کلمات LSI به موتورهای جستجوی کمک می‌کنند تا مفهوم کلماتی که معناهای متفاوتی دارند را بفهمند. به‌طور مثال جستجوی کلمه apple هم می‌تواند به کامپیوترها و برند apple اشاره داشته باشد و هم به میوه apple. وجود و یا عدم‌وجود این کلمات می‌تواند به‌عنوان نشانه کیفیت محتویات تلقی شوند.

۳۷.صفحاتی که موضوعات را عمیقاً موردبررسی قرار می‌دهند:

ارتباط اثبات‌شده‌ای بین میزان پوشش یک موضوع و رتبه گوگل وجود دارد؛ بنابراین صفحاتی که یک موضوع را عمیقاً و به‌صورت همه‌جانبه موردبررسی قرار می‌دهند، نسبت به صفحاتی که تنها به‌صورت سطحی به موضوعات مختلف می‌پردازند، برتری دارند.

۳۸.سرعت لود صفحات از طریق HTML:

موتورهای جستجوی google و Bing هر دو از میزان سرعت صفحات به‌عنوان فاکتور رتبه‌بندی استفاده می‌کنند. موتورها می‌توانند سرعت لود صفحات وب‌سایت شمارا به‌صورت دقیق و منصفانه‌ای بر اساس کدهای HTML وب‌سایت شما تشخیص دهند.

فاکتورهای مربوط به بک لینک:

۳۹.عمر دامنه لینک داده‌شده:

لینک دهی به دامنه‌ای که عمر بیشتری دارد احتملا قوی‌تر و بهتر از لینک دهی به یک دامنه با عمر کمتر می‌باشد.

۴۰.تعداد دامنه‌های لینک داده‌شده:

تعداد دامنه‌های لینک داده‌شده در یک وب‌سایت‌ یکی از اصلی‌ترین فاکتور‌های رتبه‌بندی در الگوریتم گوگل می‌باشد. نمودار زیر نتیجه تحقیقات انجام‌شده روی بیش از 1 میلیون وب‌سایت می‌باشد.

رتبه بندی گوگل - تعداد دامنه‌های لینک داده‌شده

۴۱.تعداد لینک‌دهی‌های انجام‌شده به آی‌پی‌های سی‌کلاس مجزا:

لینک‌دهی از آی‌پی‌های c-Class مجزا لینک‌دهی گسترده‌تری را برای شما فراهم می‌آورد که می‌تواند در رتبه‌بندی وب‌سایت شما بسیار مؤثر باشد.

۴۲.تعداد کل لینک‌دهی‌های انجام‌شده:

تعداد کل لینک‌دهی‌های انجام‌شده، حتی اگر به یک دامنه تکراری صورت گیرد، می‌تواند در رتبه‌بندی وب‌سایت شما بسیار مؤثر باشد.

۴۳.لینک‌دهی به انکر تکست‌ها:

طبق گفته گوگل: ” انکرتکست‌ها معمولاً توضیحات دقیق‌تری از یک صفحه از وب‌سایت نسبت به خود آن صفحه ارائه می‌دهند.” انکر تکست‌ها دیگر همانند گذشته در رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها تأثیرگذار نیستند، اما انکر تکست‌هایی که در آن‌ها از تعداد زیادی کلمات کلیدی استفاده ‌شده است، می‌توانند همچنان به‌عنوان سیگنالی برای رتبه‌بندی محسوب ‌شوند.

۴۴.لینک دهی به دامنه‌های.org و.edu:

طبق اظهارات یکی از کارمندان گوگل، استفاده از دامنه‌های سطح بالا (TLD) تأثیری در میزان اهمیت آن وب‌سایت‌ها ندارد؛ اما همچنان سئوکاران بر این باورند که این‌گونه وب‌سایت‌ها از جایگاه ویژه‌ای برای لینک‌دهی برخوردارند.

۴۵.اعتبار لینک‌های مورداستفاده در بک‌لینک:

میزان اعتبار وب‌سایت‌ها و صفحاتی که از آ‌ن‌ها به‌عنوان صفحات مرجع استفاده می‌شود از دیرباز تأثیر بسزایی در الگوریتم رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها داشته‌اند.

۴۶.لینک‌دهی از وب‌سایت رقبا:

لینک‌هایی که از صفحات وب‌سایت رقبا (وب‌سایت‌هایی که روی همان کلمات کلیدی موردنظر شما رتبه دریافت کرده‌اند) دریافت می‌کنید، می‌تواند بسیار باارزش باشد.

۴۷.لینک‌های به‌دست‌آمده از تبلیغات:

لینک‌های به‌دست‌آمده از تبلیغات باید به‌صورت نوفالو باشند. گوگل از طریق فیلترهایی می‌تواند لینک‌های فالو و لینک‌های حاصل از تبلیغات را تشخیص دهد.

۴۸.تنوع در لینک دهی:

اگر لینک‌های ورودی خود را تنها از یک وب‌سایت دریافت کنید، احتمالاً آن لینک‌ها به‌عنوان اسپم شناخته شوند. این در حالی است که دریافت لینک از وب‌سایت‌های متنوع می‌تواند نشانه لینک‌دهی طبیعی باشد.

فاکتورهای مربوط به‌عکس‌العمل کاربران:

۴۹.رنک برین:

رنک برین یک الگوریتم هوش مصنوعی گوگل است. بسیاری بر این باورند که هدف اصلی آن ارزیابی رفتار کاربران هنگام مواجهه با نتایج جستجوی گوگل است. گوگل از این الگوریتم به‌منظور بهینه‌سازی و رتبه‌بندی نتایج حاصل از جستجو استفاده می‌کند.

۵۰.CTR ارگانیک برای تمام کلمات کلیدی:

وب‌سایتی که برای تمام کلمات کلیدی‌اش CTR ارگانیک بالایی دریافت می‌کند، نمره کیفیت بالایی برای نتایج ارگانیک حاصل از یک جستجو به دست می‌آورد.

۵۱.ترافیک مستقیم:

گوگل از داده‌های گوگل کروم برای تعیین تعداد افراد و تعداد دفعاتی که آن‌ها به‌صورت مستقیم به یک وب‌سایت مراجعه می‌کنند، برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها و تعیین میزان اهمیت آن‌ها استفاده می‌کند.

۵۲.تکرار ترافیک دریافتی:

وب‌سایت‌هایی که بازدیدکنندگان تکراری دارند، رتبه بالاتری از گوگل دریافت می‌کنند.

۵۳.پوگو استیکینگ:

پوگو استیکینگ یک نوع خاص پرش از روی یک وب‌سایت است. در این مورد، کاربر روی سایر نتایج حاصل از جستجو، برای یافتن جواب سؤال خود کلیک می‌کند. وب‌سایت‌هایی که افراد به‌سرعت از روی آن‌ها می‌گذرند، کاهش رتبه شدیدی را تجربه خواهند کرد.

۵۴.وب‌سایت‌های بلاک شده:

هرچند مرورگر کروم دیگر از این ویژگی استفاده نمی‌کند، اما گوگل پاندا همچنان با استفاده از این ویژگی کیفیت وب‌سایت‌ها را تعیین می‌کند؛ بنابراین می‌توان این‌طور تصور کرد که گوگل همچنان از این فاکتور برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها استفاده می‌کند.

۵۵.بوکمارک کروم:

از آنجایی‌که گوگل از داده‌های کروم استفاده می‌کند، وب‌سایت‌هایی که در مرورگر کروم مارک می‌شوند، احتمالاً ارتقای رتبه خواهند داشت.

۵۶.تعداد کامنت‌ها:

وجود کامنت‌های زیاد در یک وب‌سایت، نمایانگر تعامل بالای کاربران و بالا بودن کیفیت آن وب‌سایت است. طبق اظهارات یکی از کارمندان گوگل، بالا بودن تعداد کامنت‌ها به ارتقای رتبه وب‌سایت کمک شایانی می‌کند.

۵۷.زمان سپری‌شده روی یک وب‌سایت:

گوگل توجه زیادی به زمان سپری‌شده روی هر وب‌سایت می‌کند. به این معنی که کاربران چقدر روی هر صفحه وقت صرف می‌کنند. هر چه این زمان طولانی‌تر باشد بهتر است و وب‌سایت رتبه بالاتری را دریافت می‌کند.

قانون‌های خاص الگوریتم‌های گوگل:

۵۸.شایستگی حاصل از جدید بودن:

گوگل در نتایج برخی جستجوها اهمیت بالاتری به صفحات جدیدتر می‌دهد.

۵۹.شایستگی حاصل از تنوع:

نتایج حاصل از جستجو برای کلمات مبهم همیشه یکسان نبوده و متنوع می‌باشد.

۶۰.پیشینه جستجوی کاربران:

احتمالاً شما هم متوجه این موضوع شده‌اید که گوگل در نتایج جستجوی شما به وب‌سایت‌هایی که بیشتر به آن‌ها سر می‌زنید اهمیت بیشتری می‌دهد و SERP بالاتری را به آن‌ها اعطا می‌کند.

۶۱.هدف‌گذاری جغرافیایی:

در نتایج جستجوی گوگل، وب‌سایت‌های با دامنه و IP محلی برای کاربران آن منطقه جغرافیایی در ارجحیت قرار دارند.

۶۲.ترجیح برندهای برتر:

گوگل معمولاً در نتایج جستجوی خود، برای برندهای شناخته‌شده امتیاز بیشتری قائل می‌شود.

سیگنال‌های برند:

۶۳.جستجوی برندها:

وقتی افراد برند شمارا جستجو می‌کنند، گوگل متوجه می‌شود که وب‌سایت شما یک برند واقعی است.

۶۴.جستجوی برند + کلمات کلیدی:

کاربران معمولاً در جستجوهای خود از یک برند در کنار کلمات کلیدی استفاده می‌کنند. (برای مثال: طراحی سایت + وب‌رمز). در این صورت گوگل در هنگام جستجوی کلمه کلیدی به‌تنهایی برای برند شما امتیاز قائل خواهد شد.

۶۵.وب‌سایت‌هایی که صفحه فیس‌بوک دارند:

بسیاری از برندها تمایل دارند که در شبکه‌های اجتماعی حضورداشته باشند و لایک و کامنت‌های فراوانی دریافت کنند.

۶۶.وب‌سایت‌هایی که در توییتر صفحه مخصوص به خود رادارند:

داشتن پروفایل توییتر با تعداد فالوور بالا نشانه شهرت و محبوبیت یک برند است.

۶۷.وب‌سایت‌هایی که صفحه لینکداین رسمی دارند:

اکثر بیزینس‌های واقعی و حرفه‌ای دارای یک صفحه لینکداین هستند.

۶۸.مشروعیت و حقیقی بودن اکانت‌های شبکه‌های اجتماعی:

تفاوت زیادی بین داشتن یک صفحه اجتماعی با 10000 فالوور و تنها 2 پست و یک صفحه در شبکه‌های اجتماعی با همان تعداد فالوور ولی تعداد پست‌های فراوان و تعاملات بالا وجود دارد. درواقع گوگل با استفاده از الگوریتم‌های خود می‌تواند صفحات اکانت‌های واقعی و دروغین را از یکدیگر تشخیص دهد.

۶۹.منشن شدن برندها بدون گرفتن لینک:

برندها معمولاً بدون گرفتن بک لینک توسط سایرین منشن می‌شوند. این نوع منشن شدن برای گوگل به‌نوعی نشانه‌ای از وجود برند است.

۷۰.وجود مکان فیزیکی برای برندها:

کسب‌وکارهای حقیقی معمولاً دارای یک دفتر کار حقیقی هستند. گوگل با توجه به اطلاعات مربوط به آدرس و موقعیت می‌تواند تشخیص دهد که آیا با یک برند معتبر طرف هست یا خیر.

فاکتورهای مربوط به اسپم روی وب‌سایت:

۷۱.جریمه پاندا:

وب‌سایت‌های با اطلاعات بی‌کیفیت (به‌ویژه آن‌هایی که تبدیل به مزرعه محتوا شده‌اند) بعد از جریمه شدن توسط الگوریتم پاندا، کمتر در نتایج جستجو دیده می‌شوند.

۷۲.”پاپ آپ‌ها” یا “تبلیغات مزاحم”:

طبق آخرین راهنمای رتبه‌بندی منتشرشده توسط گوگل، وجود تبلیغات مزاحم و پاپ‌آپ‌ها به معنی داشتن یک وب‌سایت بی‌کیفیت است.

۷۳.وب‌سایت‌های بیش‌ازحد بهینه‌سازی شده:

گوگل وب‌سایت‌های بیش‌ازحد بهینه‌سازی شده را جریمه می‌کند. بهینه‌سازی بیش‌ازحد شامل مواردی از قبیل استفاده بیش‌ازحد از کلمات کلیدی، استفاده بیش‌ازحد از تگ‌های عنوان و… می‌باشد.

۷۴.محتویات دشوار و نامتعارف:

گوگل می‌تواند محتویات دشوار و نامتعارف را تشخیص دهد و از این طریق به موارد تولیدشده به‌صورت اتوماتیک دست‌یابد.

۷۵.صفحاتی که در نقش دروازه عمل می‌کنند:

گوگل می‌خواهد صفحه‌ای که به کاربران نمایش می‌دهید صفحه نهایی باشد. اگر صفحه بازشده برای کاربران تنها یک درگاه و یا دروازه برای ورود به صفحه نهایی باشد، توسط گوگل جریمه می‌شود.

۷۶.عدم تناسب بین تبلیغات و محتویات یک صفحه:

صفحاتی که تبلیغات آن‌ها نسبت به محتویات آن‌ها بیشتر است، توسط الگوریتم پیج لیاوت گوگل جریمه می‌شوند.

فاکتورهای مربوط به اسپم خارج وب‌سایت:

۷۷.جریمه الگوریتم پنگوئن:

وب‌سایت‌هایی که توسط الگوریتم پنگوئن گوگل جریمه می‌شوند، در نتایج جستجو به‌صورت چشمگیری کم‌تر ظاهر می‌شوند. هرچند اخیراً، پنگوئن بیشتر روی فیلتر کردن لینک‌دهی‌های نامناسب تمرکز دارد تا روی جریمه کردن کل وب‌سایت.

۷۸.دریافت لینک از وب‌سایت‌های غیر مرتبط:

دریافت درصد زیادی لینک از وب‌سایت‌هایی با موضوعات غیر مرتبط می‌تواند احتمال جریمه شدن را افزایش دهد.

۷۹.دریافت بک لینک از دایرکتوری‌های بی‌کیفیت:

طبق اظهارات گوگل دریافت بک‌لینک از وب‌سایت‌ها و دایرکتوری‌های بی‌کیفیت منجر به جریمه خواهد شد.

۸۰.دریافت لینک‌های فراوان از IP مشابه:

اگر تعداد زیاد و نامعقولی بک‌لینک از یک IP سرور دریافت کند، این مفهوم را می‌رساند که این لینک‌ها از یک شبکه بلاگ به‌دست‌آمده‌اند و این موضوع باعث جریمه شدن از طرف گوگل خواهد شد.

نتیجه‌گیری:

در انتها برای جمع‌بندی مطالب گفته شده می‌توان فاکتورهای زیر را به‌عنوان مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل در نظر گرفت:

 • دامنه‌هایی که به آن‌ها ارجاع داده می‌شود
 • نرخ کلیک‌های دریافتی ارگانیک
 • اعتبار دامنه
 • سازگاری با موبایل
 • تعداد کل بک‌لینک‌ها
 • زمان سپری‌شده روی صفحات یک وب‌سایت
 • کیفیت مطالب
 • سئو داخلی

 

نویسنده: مریم رحمان پور

ویراستار: شهرزاد ابوحمزه

مرجع:backlinko

امتیاز کاربران
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

برچسب ها :

2 پاسخ به “لیست فاکتورهای رتبه‌بندی گوگل در سال ۲۰۱۸”

 1. فروشگاه اينترنتي گفت:

  فهرست لیست فاکتورها و ارائه اطلاعات مهم که داارای قابلیت های ارزشمندی است به وضوح بیان شده است و اعتبار دامنه و سازگاری با موبایل از نکات مهمی است که می تواند کاربران به راحتی به جستجوی ان دسترسی داشته باشند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *