پذیرش ثبت دامنه “.ایران” توسط آیکان

موسسه آیکان  مسئول ثبت نام دامنه و ارقام در اینترنت, دامنه نقطه-ایران را به عنوان دامنه معتبر به ثبت رساند.با انتشار این خبر استفاده از دامنه“.ایران” برای تمامی سایت ها امکان پذیر است.یعنی میتوانند دامنه های خود را بصورت فارسی به ثبت برسانند.یعنی تمامی آدرس ها از راست به چپ نوشته شده و از چپ به راست  به نمایش در خواهد آمد.تا کنون پنج هزار دامنه با نام” .ایران” به ثبت رسیده است.اما شروع فعالیت این دامنه ها از 6 ماه دیگر آغاز میشود.

طی چندین سال اعتراض از سوی کشورهای مختلف به خصوص اتحادیه اروپا در جهت جداسازی و استقلال آیکان موجب شد تا با پایان گیری قرارداد این شرکت با آمریکا, آیکان استقلال خود را بدست آورده و تصمیماتی در راستای دامین های غیر انحصاری اتخاذ نماید.

راد بکستروم اذعان داشت علت پیاده سازی این طرح نتیجه برآوردهایی بوده است که نشان داد بیش از نیمی از کاربران اینترنت از زبانی غیر لاتین برای خواندن و نوشتن استفاده می کنند.
به گفته ی دکتر شهشانی از سه سال قبل تلاش برای ثبت “.ایران” شروع شد ولی با مطرح کردن چند دامین پیشنهادی مانند: پسوندهایی مثل «.ورزشی»، «.فرهنگی»، «.علمی» و غیره اما از هیچکدام به اندازه «.ایران» استقبال نشد. پس در ثبت رسمی فقط از پسوند «.ایران» استفاده کردند.اما هم اکنون چون “.ایران” جزیی از دیتابیس “.ir” است هنوز دسترسی به دامین “.ایران” به طور مستقل امکان پذیر نیست.زیرا هنوز هیچ دامنه محلی تایید جهانی نشده است.
به دلیل بررسی ها و حل اختلافات شرکتها و ملت ها وهمچنین ملاحضات حقوقی استفاده “.ایران” با تاخیر همراه است اما ایران در لیست کشورهایی است که اجازه ثبت دامنه به خط محلی به آن داده میشود.

طی مذاکراتی که با مخابرات صورت گرفته است این نهاد آمادگی خود را برای ثبت دامین فارسی اعلام کرده به این معنی که افراد میتوانند با استفاده از نام فارسی بدون نیاز به پسوند “.ir” به سایت مورد نظر دسترسی یابند.
به گفته برخی کارشناسان اجرای این طرح گامی مهم در جهت حفظ هویت فرهنگی اشخاص است هرچند که این طرح با نظرات مخالفی همچون  فاصله گرفتن از اساسی ترین هدف اینترنت که برقراری ارتباطات برون مرزی و غیر انحصاری, همراه است.اما کارشناسان این حرکت را بزرگترین اتفاق در طی عملکرد چهل سال اینترنت قلمداد میکنند چرا که به گفته خود آیکان این تحول باعث تغییر در کدهایی است که از چهل سال پیش برای ثبت دامین مورد استفاده بوده است.

بر اساس اعلام از طرف آیکان این طرح از روز 16 نوامبر آغاز شده است که در عمل از میانه سال 2010 این طرح قابل اجرا بوده است.که البته تاریخ دقیق و شکل پیاده سازی سیاست های آن از طرف این شرکت اعلام خواهد شد.

Webramz – Professional Managed Hosting Since 2004

- امتیاز کاربران -
[تعداد: 0    میانگین: 0/5]

برچسب ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *