اهمیت سایت ریسپانسیو

امروزه تمام پروژه‌هایی که توسط تیم طراحی وب سایت وب‌رمز پیاده‌سازی می‌شود به صورت ریسپانسیو می‌باشد. در گذشته از قالب ریسپانسیو در طراحی فروشگاه اینترنتی و طراحی سایت شرکتی استفاده نمی‌شد و اگر مشتری درخواست سایت ریسپانسیو داشت باید هزینه جداگانه پرداخت می‌کرد و تیم طراحی دوباره برای یک سایت وقت می‌گذاشت و کدهای سایت را اصلاح می‌کرد. اما امروزه برای صرفه‌جویی در زمان و هزینه شرکت و مشتریان از همان ابتدا طراحی ریسپانسیو توسط شرکت ارائه می‌شود و این قابلیت تاثیری بر روی هزینه طراحی سایت ندارد. ریسپانسیو بودن یک قابلیت مهم برای رابط کاربری به حساب می‌آید.

اما سوالی که پیش می‌آید این است که قابلیت ریسپانسیو سایت چه کاربردی دارد؟ در ادامه به بررسی این سوال می‌پردازیم.

ریسپانسیو چیست؟

منظور از طراحی ریسپانسیو این است که یک سایت نسبت به سایز صفحه نمایشگر دستگاه‌هایی مانند موبایل، تبلت یا لپتاپ واکنش نشان دهد که در زمان لود سایت وب سایت دچار به هم ریختگی نشود. با توجه به گسترش دیجیتال مارکتینگ توسط موتورهای جستجو هر روز بر اهمیت ریسپانسیو بودن سایت افزوده می‌شود و برای کاربر اهمیت دارد که زمانی که سایتی را با موبایل یا تبلت بازمی‌کند نیازی به زوم کردن و اسکرول افقی نداشته باشد و با یک دست بتوان به راحتی در میان منوهای سایت جابه‌جا شد. دراین جابه‌جایی نباید آیتم‌های مختلف صفحه از دسترس کاربر دور بماند و یا دچار به‌‎هم‌ریختگی شود. بنابراین منوی اصلی سایت در حالت نمایش موبایلی از حالت نوارمنو به حالت تاگل منو تغییر می‌کند. بنابراین اندازه صفحه نمایش شما تعیین می‌کند که سایت در دستگاه شما به چه صورت نمایش یابد. به ریسپانسیو بودن سایت اصطلاحا واکنش گرا یا انطباق‌پذیرهم گفته می‌شود. طراحی سایت واکنش گرا یک امتیاز است که برای تمام مشتریان وب‌رمز در نظر گرفته می‌شود. برای ریسپانسیو کردن سایت وردپرس افزونه ریسپانسیو وردپرس قابل قبولی در دسترس نیست، پس طراحان وب‌رمز از ابتدا برای طراحی قالب ریسپانسیو وردپرس اقدام می‌کنند.

طراحی وب سایت ریسپانسیو - ریسپانسیو چیست

اهمیت طراحی قالب ریسپانسیو در تجربه کاربری

نکاتی که در طراحی وب سایت ریسپانسیو مورد توجه قرار می‌گیرید در واقع نکات مهمی است که توسط تجربه کاربری (User experience) تعیین شده است. قوانین مربوط به تجربه کاربری به فرآیندی گفته می‌شود که در طی آن محصول دچار تغییراتی می‌شود که استفاده از آن برای کاربر ساده و لذت‌بخش می‌شود. طراحی سایت انطباق پذیر یک عملیات انسانی است که تعیین می‌کند یک سایت در دستگاه‌های مختلف با سایز نمایشگر متفاوت دچار چه تغییراتی شود تا نحوه نمایش سایت برای کاربر مطلوب باشد. این مطلوبیت نمایش شامل موارد زیر می‌باشد :

  • حذف اسکرول افقی سایت
  • سازگاری با سایز مختلف نمایشگر
  • تغییر رزولوشن
  • انتخاب فونت مناسب
  • راحتی مطالعه مطالب
  • طراحی مناسب برای کاربران موبایل یا موبایل فرندلی (Mobile Friendly)
طراحی وب سایت ریسپانسیو - اهمیت طراحی قالب ریسپانسیو در تجربه کاربری

اهمیت طراحی سایت واکنشگرا برای سئو

موبایل فرندلی بودن از این جهت برای سئو سایت حائز اهمیت است که باعث پوشش تمامی کاربران با دستگاه‌ها و مرورگرهای مختلف می‌شود و این کار باعث افزایش ترافیک سایت می‌شود و قدرت سئو سایت را افزایش می‌دهد. دلیل این ادعا این است که بر اساس آمارهایی که خود گوگل در اختیار وب مستران قرار می‌دهد درصد بالایی از کاربران سایت از طریق موبایل به جستجوی اینترنتی می‌پردازند و به سایت شما هدایت می‌شوند. ریسپانسیو بودن سایت شما نیاز مخاطب شماست، اگر شما پاسخگوی نیاز کاربرتان نباشید از رقبایتان عقب می‌مانید. تیم طراحی سایت وب رمز به شما کمک می‌کند تا به سرعت نیاز کاربرانتان را شناسایی کنید و همواره به صورت حرفه ای مسیر خود را ادامه دهید .شرکت وب‌رمز از طریق فریم‌ورک بوت استرپ و متریالایز قالب سایت را ریسپانسیو می‌کند. می‌توان ادعا کرد در حال حاضر محبوب‌ترین فریم ورک برای ساخت سایت ریسپانسیو فریم ورک بوک بوت‌‎استرپ است. دیگر فریم‌ورکی که برای ساخت سایت ریسپانسیو مورد استفاده قرار می‌گیرد فریم‌ورک فاندیشن می‌باشد که دارای رابط کاربری (User Interface) جذابی می‌باشد اما به اندازه فریم ورک بوت استرپ محبوبیت ندارد. همچنین مدیا کوئری یک تکنیک مربوط به CSS می‌باشد که این امکان را فراهم می‌کند تا سایت با سایز نمایشگر دستگاهی که در آن نمایش می‌یابد انطباق یابد.

طراحی وب سایت ریسپانسیو - اهمیت طراحی سایت واکنشگرا برای سئو

نتیجه

داشتن یک وب‌سایت منطبق با دستگاه‌های مختلف از مهم‌ترین فاکتورهاست. بنابراین کاربران سایت‌تان را از لذت کارکردن با یک سایت ریسپانسیو محروم نکنید. اگر در سایت خود فرم ثبت اطلاعاتی در نظر دارید در نمایش موبایلی به صورت زیرهم نمایش داده می‌شود تا کاربران بتوانند به راحتی اطلاعات خود را در سایت درج کنند و در میان آیتم‌های مختلف سایت شما سردرگم نشوند. هر چه سایت شما از نظر کاربران کاربرپسندتر باشد مخاطبان بیشتری به سایت شما جذب می‌شوند و این یک معیار امتیازدهی مهم برای گوگل به حساب می‌آید.

سوالات متداول

سایت را در مرورگر دسکتاپ باز کنید و با جمع کردن لبه راست پنجره مرورگر، صفحه سایت را تا اندازه موبایل یا تبلت کوچک کنید. در این حالت اگر چیدمان آیتم‌های موجود به صورتی جابه‌جا شود که نیازی به اسکرول افقی نبود و نوار منوی سایت به صورت سه خطی تغییر شکل دارد یعنی سایت ریسپانسیو است.
با وارد کردن URL سایت خود در یکی از این سایت‌ها می‌توانید ریسپانسیو بودن سایت خود را چک کنید : , Test Mobile Friendly , Responsivedesign , responsivetesttool responsinator  
بله. سایت‌هایی که ریسپانسیو نیستند اما قابلیت ریسپانسیو شدن را دارند، می‌توان با اعمال تغییراتی ریسپانسیو کرد.
تیم طراحی سایت وب‌رمز قابلیت ریسپانسیو بودن را برای کل صفحات سایت اعمال می‌کند.
تمام اجزای صفحه باید ریسپانسیو باشد. مانند جدول‌ها، هدر صفحات و منوها.
امتیاز کاربران
[تعداد: 2    میانگین: 5/5]